پیش بینی آینده متاورس

پیش بینی آینده متاورس

رهبران کسب و کارها، تیم‌های بازاریابی و صاحب نظران همه در مورد پیش بینی آینده متاورس ،‌ انقلاب متاورس، که بر اساس مجموعه‌ای از فناوری های سه بعدی، همکاری بلادرنگ و ابزارهای مالی غیرمتمرکز ساخته شده است، اظهار نظر می‌کنند. این نوید می دهد که نحوه کار، بازی و تعامل ما در اینترنت را تغییر خواهد یافت.

پیش بینی آینده متاورس چیست؟

تجلی مصرف گرایی متاورس از ریشه‌های اولیه در رسانه‌های اجتماعی، بازی‌های چند نفره عظیم و تجارت فراگیرتر تکامل خواهد یافت.

بخش تجاری گرا شامل ابزارهایی برای کار از راه دور، اینترنت اشیا، دوقلوهای دیجیتال، طراحی به کمک کامپیوتر، چاپ سه بعدی و برنامه های تجاری است.

در طول مسیر، متاورس باید چالش‌های مختلف پیرامون حریم خصوصی، امنیت، سخت‌افزار و تأخیر شبکه را بررسی کند.

پیشرفت به احتمال زیاد در تناسب تکامل خواهد یافت و آغاز می شود که آینه تلاش های اولیه برای از بین بردن موبایل قبل از ایجاد یک الگوی آیفون برای صنعت موبایل است.

متاورس چیست؟

در یک سطح گسترده، متاورس نشان دهنده تلاقی تجربیات غوطه ور سه بعدی ، محیط های مشترک پایدار و توانایی انتقال هویت، دارایی ها و تاریخ در سراسر جهان های مجازی است.

نویسنده متیو بال در کتاب خود، «متاورس و چگونه همه چیز را متحول خواهد کرد»، متاورس را اینگونه تعریف می‌کند: «یک شبکه گسترده مقیاس پذیر و قابل تعامل از جهان‌های مجازی سه‌بعدی ارائه شده در زمان واقعی که می‌تواند به طور همزمان و مداوم توسط یک فضای کاملاً نامحدود تجربه شود.

تعداد کاربران با حس حضور فردی و با تداوم داده ها مانند هویت، سابقه، حقوق، اشیاء، ارتباطات و پرداخت ها.

این چشم انداز بلند پروازانه احتمالاً دستخوش تجلیات متعددی خواهد شد تا زمانی که برخی از تجسم های سودآور در نهایت تسلط پیدا کنند، همانطور که اپل و گوگل و اندروید با موبایل انجام دادند.

پیش‌بینی 1: متاورس بزرگ خواهد شد، اما چقدر بزرگ است؟

مشاور مدیریت McKinsey and Company پیش‌بینی کرد که اقتصاد متاورس در مجموع می‌تواند “تا سال 2030 تا 5 تریلیون دلار تأثیر بگذارد معادل اندازه سومین اقتصاد بزرگ امروز، ژاپن.” بیشتر این تأثیر در تجارت الکترونیک با سایر تأثیرات بازار در یادگیری مجازی، تبلیغات و بازی مشاهده می شود.

سایر تلاش‌ها برای تعیین کمیت فناوری‌های متاورس منفرد، مانند واقعیت مجازی، واقعیت افزوده ، بازی‌های سه بعدی و دوقلوهای دیجیتال، نشان می‌دهند که ابزارهای متاورس درآمد سالانه بسیار کمتری خواهند داشت.

به عنوان مثال، MarketsandMarkets  پیش‌بینی کرد که بازار فناوری سه‌بعدی متاورس برای سرگرمی، رسانه، هنر، مد و خرده‌فروشی تا سال 2027 به 426.9 میلیارد دلار خواهد رسید، در حالی که گارتنر بازار دوقلوهای دیجیتال شرکتی را تا سال 2031 به 183 میلیارد دلار اعلام کرد.

در همین حال، برآوردهای دیگر نشان می‌دهد. متاورس به حدود 1.5 تریلیون دلار تا سال 2030 زمانی که بلاک چین و فناوری های مالی غیرمتمرکز شامل می شود.

چرا تفاوت زیاد در اعداد وجود دارد؟ اعداد بالاتر مک‌کینزی نشان‌دهنده ارزش اضافی است که متاورس ممکن است در بخش‌های دیگر باز کند، به همان روشی که تلفن‌های همراه و رایانه‌ها در خانه و خرید B2B شتاب می‌دهند.

به عنوان مثال، متاورس می‌تواند خرید لباس را آسان‌تر کند، به‌طور مجازی مبلمان را قبل از خرید در خانه قرار دهد یا بازارهایی را برای کالاهای مجازی باز کند. پیش‌بینی‌های پایین‌تر فقط بر روی برنامه‌های نرم‌افزاری تمرکز دارند.

پیش بینی آینده متاورس
پیش بینی آینده متاورس

پیش بینی 2: متاورس های متعددی وجود خواهد داشت

چشم انداز بزرگ متاورس بر روی یک اکوسیستم یکپارچه ساخته شده است، دقیقاً مانند اینترنت . در کوتاه مدت، احتمالاً پلتفرم‌های متاورس مستقل با اقتصادهای جداگانه و توانایی جابجایی دارایی‌ها و اشیاء بین دنیاها وجود خواهد داشت.

Eran Elhanani  یکی از بنیانگذاران گیمینگ و اکوسیستم متاورس  GamesPad، پیش بینی کرد که اکثر شرکت ها در چند متاورس حضور خواهند داشت، که انتظار دارد بیشتر کسب و کارها حضور داشته باشند، چه در فروش خرده فروشی تجارت الکترونیک چه محصولات سازمانی.

بسیاری از کسب و کارهای بزرگ، مانند نایک، آدیداس، گوچی و تیفانی، در حال حاضر وارد دنیای متاورس شده اند. الحنانی گفت: «بزرگترها به احتمال زیاد در چندین [متاورس] بزرگ حضور خواهند داشت، درست مانند داشتن فروشگاه در بسیاری از شهرها».

پیش بینی 3: متاورس تمام فرآیندهای تجاری را متحول می کند

اولین موج تحول دیجیتال بر این موضوع متمرکز شد که چگونه فناوری می تواند فرآیندهای الکترونیکی را بهبود بخشد. فناوری‌های Metaverse  به کسب‌وکارها کمک می‌کنند تا نمایش‌های مجازی کانال‌ها، محصولات و عملیات فیزیکی را برای بهبود فرآیندهای فیزیکی دریافت کنند.

جیسون وارنک، مدیر ارشد اجرایی و رهبر تجربه دیجیتال جهانی در مشاوره فناوری اطلاعات  Accenture، معتقد است: “متاورس بر هر جنبه از هر کسب و کار، از جمله نحوه انجام کار، محصولات ارائه شده، نحوه توزیع محصولات و نحوه عملکرد کسب و کارها تاثیر خواهد گذاشت”.

او حدس زد که شرکت‌ها قبل از حرکت در دنیای واقعی، متاورس خود را خواهند ساخت و اشاره کرد که Accenture اخیراً یک دوقلوی دیجیتالی از یک دفتر برنامه‌ریزی شده برای همکاری در طرح‌بندی‌ها، فناوری‌ها و فرآیندهای مختلف فضای کاری ساخته است که به‌طور چشمگیری دوباره کاری و خطاها را کاهش می‌دهد.

پیش بینی 4: مسائل امنیتی و حریم خصوصی جدیدی پدیدار خواهد شد

نگرانی های موجود در مورد امنیت و حریم خصوصی تشدید خواهد شد. Emmanuelle Rivet نایب رئیس TMT ایالات متحده و رهبر فناوری جهانی در PwC، گفت: متاورس چالش‌های جدیدی را برای امنیت سایبری، حقوق حریم خصوصی، انطباق با مقررات، شهرت برند و تلاش‌های ضد تقلب ارائه خواهد کرد.

تکنیک‌های ضبط سه‌بعدی، بخش بزرگ‌تری از اطلاعات شخصی و بیومتریک را جمع‌آوری می‌کند که هکرها می‌توانند به خطر بیفتند.

حملات Deepfake از این داده‌های توسعه‌یافته برای ایجاد حملات پیچیده‌تر با تقلید از روسا، مشتریان، تنظیم‌کننده‌ها یا مؤسسات استفاده می‌کنند. برندها همچنین باید مراقب تقلبی‌های دیجیتال جدید یا پرینت‌های سه بعدی باشند.

Rivet توصیه کرد که شرکت ها باید رویکردی فعالانه داشته باشند که از سطح خدمات شروع می شود، بنابراین امنیت حفظ می شود، مهم نیست که دارایی های شرکت به کجا می روند.

کسب و کارها همچنین باید به طور فعالانه آنچه را که مصرف‌کنندگان و سایر ذینفعان می‌توانند از ابتکارات فراسویه انتظار داشته باشند، به علاوه اینکه شرکت‌ها چگونه برای کاهش خطرات احتمالی برنامه‌ریزی می‌کنند، به اشتراک بگذارند.

پیش‌بینی 5: متاورس فراتر از نمایشگاه‌های مجازی گسترش خواهد یافت

طرف تجاری متاورس از پیشرفت‌هایی در نرم‌افزار مدل‌سازی سه بعدی، قابلیت‌های لیدار و محیط‌های چند کاربر مقیاس‌پذیر برای توسعه رویکردهای جدید برای حل مشکلات استفاده خواهد کرد.

Alex Weishaupl مدیر طراحی تجربه در مشاوره Protiviti Digital گفت: “من فکر می کنم ما فقط سطح اینجا را خراشیده ایم.

برنامه‌ها به سرعت فراتر از نمایشگاه‌های مجازی و 360 ویترین خواهند رفت تا قابلیت‌هایی را کشف کنند که از ترکیب تجسم با داده‌های هم زمان برای تقویت همکاری مشتری، پیش‌بینی ریسک، کشف تقلب یا جرم و سایر عملکردهای عملیاتی بهره می‌برند.

شرکت‌ها باید آزمایشی باشند، زیرا در حال حاضر هیچ کتاب بازی برای دنبال کردن وجود ندارد، که همچنین درها را برای کشف و بهره‌برداری از برنامه‌های کاربردی جدید و ارزشمند باز می‌کند.

اما Weishaupl هشدار داد که هنوز به فراجهان نپردازید و در عوض روی آزمایش‌ها و آزمایش‌های استراتژیک تمرکز کنید که ایده‌های موج دوم و سوم را به همراه خواهد داشت.

پیش بینی آینده متاورس
پیش بینی آینده متاورس

پیش‌بینی 6: دوقلوهای دیجیتال کل شرکت را منعکس می‌کنند

شرکت‌ها در حال حاضر از فرآیند کاوی و جذب فناوری‌ها برای مدل‌سازی فرآیندهای تجاری استفاده می‌کنند. در همین حال، پیشرفت‌ها در تکنیک‌های عکاسی سه‌بعدی، مانند لیدار، مدل‌سازی دارایی‌های فیزیکی است.

فرانک دیانا، شریک مدیریت و آینده پژوه در Tata Consultancy Services، پیش بینی کرد که شرکت ها این رویکردها و موارد دیگر را برای “بازآفرینی کل سازمان خود، با سیستم ها، زیرساخت ها و افرادی که از دوقلوهای دیجیتال در متاورس استفاده می کنند، دوباره ایجاد خواهند کرد.”

دوقلوهای دیجیتال در حال حاضر در سراسر صنایع برای افزایش کارایی و برنامه ریزی بهتر و آماده شدن برای موارد مورد انتظار و غیرمنتظره، مانند عملیات تولید تست استرس یا زنجیره تامین، در حال ظهور هستند.

دیانا گفت: “با این حال، عملکرد دوقلوهای دیجیتالی امروزه می تواند بسیار فراتر از این باشد.” برای مثال، بخش‌های فناوری اطلاعات می‌توانند حفره‌های موجود در فرآیندهای پشتیبان‌گیری و بازیابی خود را شناسایی کنند و مدیران می‌توانند طرح‌بندی‌ها، ابزارها و فرآیندهای جدید را برای افزایش بهره‌وری و رفاه بررسی کنند.

پیش‌بینی 7: خدمات مشتری و نقش‌های فروش متحول و خودکار می‌شوند

دیانا گفت که از متاورس برای ایجاد یک تجربه پشتیبانی بسیار بهبود یافته از مشتری استفاده خواهد شد، زیرا به نمایندگی‌های پشتیبانی دیجیتال دوقلو می‌توانند به صورت مجازی در کنار مصرف‌کننده بنشینند و به آنها در رفع مشکل کمک کنند.

برای مثال، مشتری در نصب شیر آب جدید با مشکل مواجه می‌شود، می‌تواند از یک نماینده خدمات مشتری برای نصب کمک بگیرد.

در سناریوهای دیگر، فروشندگان می‌توانند به مشتریان در متاورس بپیوندند تا محصولی را به نمایش بگذارند، یا نمایندگان فروش و پشتیبانی می‌توانند یک مهندس ارشد را برای حل یک مشکل فنی جذب کنند.

پیش بینی 8:Digital-first  به Meta-first تبدیل می شود

کانال‌های موبایل و شبکه‌های اجتماعی به شرکت‌ها کمک کرده‌اند تا محصولات، خدمات و مدل‌های کسب‌وکار جدید را به‌صورت دیجیتالی آزمایش کنند و موفق‌ترها را در کانال‌های فیزیکی افزایش دهند.

به گفته کارینا رولی، مدیر تجربه مشتری دیجیتال در شرکت مشاوره فناوری اطلاعات  North America Capgemini، انتظار می رود شرکت ها از اولین دیجیتال به متا اول تغییر کنند.

محصولات بیشتری در دنیای مجازی راه اندازی می شوند. گاهی اوقات، قبل از اینکه نسخه فیزیکی به تولید برسد. شرکت‌ها می‌توانند بهتر درک کنند که مشتریان چه می‌خواهند، پیشنهادات جدیدی را با آن ها ایجاد کنند و بینش خود را با تیم‌های توسعه محصول و تجارت خود به اشتراک بگذارند.

پیش‌بینی 9: شرکت‌ها واقعیت را در ماورای جهان قرار خواهند داد

متاورس فرصتی را برای ترکیب هندسه، هوش مواد و قوانین فیزیک ارائه می دهد. پریث بانرجی، مدیر ارشد فناوری شبیه‌سازی و ارائه‌دهنده نرم‌افزار طراحی سه‌بعدی  Ansys، استدلال می‌کند: «این تأثیر عمیقی بر نحوه توسعه محصولات، همکاری مهندسان و عملکرد کسب‌وکارها خواهد داشت».

مهندسان چندین دهه است که فیزیک را به دنیای دیجیتال آورده اند تا تجزیه و تحلیل پیچیده انجام دهند. بانرجی افزود گام بعدی شبیه سازی دارایی ها در متاورس به طور دقیق و در زمان واقعی است.

ترکیب تکنیک‌های مدل‌سازی کارآمدتر که از هوش مصنوعی و الگوریتم‌های جدیدتر استفاده می‌کنند با رایانه‌های قدرتمندتر، شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا سیستم‌های بزرگ‌تر را تجزیه و تحلیل کنند.

علاوه بر این، شرکت‌ها می‌توانند دوقلوهای دیجیتالی تجزیه و تحلیل داده‌ها را با دوقلوهای دیجیتال مبتنی بر فیزیک ترکیب کنند تا مدل‌های دقیق و واقعی از دارایی‌های بزرگ‌تر و مجموعه‌ای از دارایی‌ها را در زمان واقعی ایجاد کنند.

پیش بینی آینده متاورس
پیش بینی آینده متاورس

پیش‌بینی 10: فراجهان فناوری‌ها را تثبیت خواهد کرد

فروشندگان خدمات مدیریت شده و ماشین های مجازی را برای سال ها قبل از اینکه ابر رویکردهای متفاوت را در معماری های سازمانی جدید ادغام کند، ارائه می کردند.

شرکت‌ها با گزینه‌هایی برای کاوش در استودیوهای متاورس، ابداع استراتژی‌ها و آزمایش‌ها به همان شیوه‌ای که ابر بر فعالیت‌های امروزی تأثیر می‌گذارد بمباران خواهند شد.

یوگال جوشی، شریک و رهبر فناوری کسب و کار در مشاوره تحقیقاتی  Everest Group، پیش بینی کرد که فروشندگان شروع به تغییر نام محصولات و خدمات موجود می کنند تا در هسته استراتژی های فراسویه سازمانی، از جمله تجارت، بلاک چین، زیرساخت های توزیع شده، دوقلوهای دیجیتال و تجربه مشتری قرار گیرند.

جوشی گفت: «شرکت‌ها باید محتاط باشند، اما نسبت به این موارد بدبین نباشند. واضح است که این مفهوم بسیار جدید است و هنوز در حال تکامل است، بنابراین آزمایش مداوم با استفاده از یک اکوسیستم نوآورانه و درگیر شدن با آن حیاتی خواهد بود.

بیشتر فرصت های تجاری در کوتاه مدت تجربی خواهند بود. برای مثال، برخی از شرکت‌ها در فضای  B2C، زمین‌های مجازی را در پلتفرم‌های متاورس مختلف بدون وضوح زیاد در مورد ROI خریداری کرده‌اند. جوشی گفت که شناسایی و اجرای برنامه های تجاری سودآور به ارزیابی بسیار بیشتری نیاز دارد.

پیش‌بینی 11: گیمیفیکیشن فناوری‌های آرام را تقویت می‌کند

نوآوری‌های پیرامون بلاک چین و توکن‌های غیرقابل تعویض به ایجاد صنعت کلبه‌ای از بازی‌های بازی برای کسب درآمد (P2E) کمک کرد، مانند Axie Infinity و Gods Unchained ، که در آن بازیکنان کارهای روزمره را برای کسب ارز دیجیتال انجام می‌دهند.

برخی از طرفداران متاورس استدلال می‌کنند که برندهای مصرف‌کننده ممکن است نسخه پیچیده‌تری از استراتژی‌ها را برای کسب امتیاز، تخفیف، مایل یا مزایای دیگر اتخاذ کنند.

مدل های جدید P2E در حال شتاب گرفتن هستند. به عنوان مثال، در بریتانیا، پذیرش بازی P2E ممکن است در سال 2022 تقریباً دو برابر شود.

اما، حتی در این مرحله اولیه، این روند با واکنش روزنامه نگاران بازی مواجه است که نگران هستند P2E از تجربه متاورس کم کند. یک نظرسنجی از 160 روزنامه‌نگار بازی توسط آژانس روابط عمومی Big Games Machine درباره وضعیت روزنامه‌نگاری بازی در سال 2022 نشان داد که سه چهارم پاسخ‌دهندگان بعید به نظر می‌رسند که بازی‌های بلاک چین را در شش تا 12 ماه آینده پوشش دهند.

استراتژی‌های گیمیفیکیشن متاورس احتمالاً در برابر اشکال جدید اعتیادهای دیجیتالی واکنش نشان می‌دهند. فناوری‌های آرام قدیمی‌تر، مانند فیلترهای هرزنامه و مسدودکننده‌های تبلیغات، که به مصرف‌کنندگان کمک می‌کردند با ایمیل‌ها و تبلیغات ناخواسته منحرف نشوند، برای متاورس اصلاح خواهند شد.

انواع جدید آواتارهای هوشمند را با اتوماسیون فرآیند روباتیک ترکیب می‌کنند تا از گیمیفیکیشن متاورس جلوگیری کنند، قفل‌های ویژه را باز کنند یا با آرامش در تجربه‌های خبری همه جانبه بگردند.

پیش‌بینی 12: نوآوری‌های رباتیک تسریع می‌شوند

متاورس برای چیزی فراتر از مردم است. به گفته آپوروا شاه، مدیرعامل شرکت شبیه سازی نرم افزار دوقلو دیجیتال Duality Robotics، متاورس سازمانی به مهندسان کمک می کند تا ربات های هوشمندتر را آموزش دهند.

مدل‌های با کیفیت بالا از محیط‌های دنیای واقعی، مانند کارخانه‌ها، انبارها، سایت‌های ساختمانی و معادن، مهندسان را قادر می‌سازد تا با چالش‌هایی که در غیر این صورت بسیار گران، زمان‌بر یا غیرعملی هستند مقابله کنند.

پیش بینی آینده متاورس
پیش بینی آینده متاورس

این محیط‌ها می‌توانند داده‌های مصنوعی بهتری از موارد لبه تولید کنند که یافتن آن ها در دنیای واقعی سخت است و به آزمایش، اعتبارسنجی و بهینه‌سازی سیستم‌های مستقل به صورت مجازی کمک می‌کنند.

آن ها همچنین می توانند به تعیین اینکه چگونه روبات ها با پیکربندی ها و عملکردهای مختلف ممکن است در یک فضا کار کنند یا حتی با هم همکاری کنند، کمک کنند.

شاه گفت: «متاورس سازمانی به ابزاری حیاتی برای توسعه روبات‌های جاه‌طلبانه‌تر تبدیل می‌شود و به آنها کمک می‌کند این کار را سریع‌تر، ایمن‌تر و با هزینه کمتر انجام دهند».

اما کاربرد آن به استانداردسازی و قابلیت همکاری دارایی ها بستگی دارد. استانداردها و پروتکل های مشترک برای شبیه سازی چندین سیستم توسعه یافته توسط ذینفعان مختلف مورد نیاز خواهد بود.